Jesteś tutaj    /   Konkurs im. Astrid Lindgren    /   II edycja    /   Nagrodzone książki    Drukuj

Patron kampanii społecznej
 "Cała Polska czyta dzieciom"

  


 JUBILEUSZ KAMPANII 
"Cała Polska czyta dzieciom"

PATRONATY 

KOMITET HONOROWY


Partner kampanii społecznej
"Cała Polska czyta dzieciom"

 


Ogólnopolska akcja
„Zaczytani"



VII Kongres Obywatelski

Publikacja pokongresowa

nowerabaty.pl/coupons/ksiegarnia-pwn


Książki nagrodzone w II Konkursie im. A. Lindgren

 

 

 

   

Kategoria dla dzieci w wieku do 6 lat
 

Przeczytaj fragment


Grzegorz Janusz 
Misiostwo świata 
III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren 

To zbiór urzekających, pełnych poezji i humoru opowiadań– nie tylko dla najmłodszych.Bohaterami są zwierzęta, przede wszystkim misie: brunatny, polarny, himalajski, koala, miś pluszowy, a nawet… niedźwiedź jaskiniowy. Poznacie koneserkę książek myszkę Zębeatę, klientów krawca Mirosława, tajemniczego pacjenta okulisty Patrzyka i mnóstwo innych barwnych postaci, które pomogą Wam zrozumieć, jak ważne są marzenia, a także przyjaźń, dobroć  i umiejętność pokonywania własnych słabości. Starszych czytelników zachwycą dodatkowo bogaty, finezyjny język opowiadań, żarty słowne oraz zaskakujące puenty.

 

Przeczytaj fragment


Iwona Czarkowska Biuro zagubionych zabawek
II nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren 

Pan Hipolit Miotełka, były przedszkolny dozorca, otwiera przy ulicy Rodzynkowej Biuro Zagubionych Zabawek. Razem z pluszowym pomocnikiem Pajackiem próbuje rozwikłać niejedną zagadkę i pomóc małym przyjaciołom odzyskać ich zguby. Czy mu się to uda? Zajrzyjcie do Biura, a przekonacie  się sami! Czekają na Was perypetie krokodyla Ogryzka, kichającego słonia, kota przemalowanego na zielono  i innych wesołych bohaterów.

  

 

Kategoria dla dzieci w wieku 6 - 10 lat
 

Przeczytaj fragment

Barbara Stenka Masło przygodowe 
I nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren 

Kiedy człowiek wciąż musi zjadać kanapki z masłem, mierzyć sobie temperaturę  i pilnować rapujących braci bliźniaków– na naprawianie świata zostaje mu tylko odrobinka czasu. A świat przecież tak tego potrzebuje! Kasia Koniec wie o tym najlepiej i nie przepuszcza żadnej okazji do ulepszeń i szalonych zmian…

 

Przeczytaj fragment


 Olga Masiuk
  Lenka, Fryderyk i podróże
II nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

Lenka i Fryderyk mieszkają w Dolinie. Ale wolą podróżować niż siedzieć w miejscu. Lenkę pasjonują pociągi, nieznane krainy i ich mieszkańcy. Fryderyk podróżuje w… fotelu, czytając, czy raczej pochłaniając książki. Jednak dziś postanowili się zamienić. Fryderyk wsiadł  do pociągu, a Lenka zabrała się za czytanie. Nawet bliźniaczki Euzebie zaniepokoiły się, co z tego wyniknie…

Jeśli lubicie podróżować (zwłaszcza koleją), czytać (zwłaszcza książki) i przeżywać przygody (zwłaszcza dziwne) –  ta książka jest właśnie dla Was!
Michał Rusinek

 

Przeczytaj fragment

Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz Pamiętnik grzecznego psa
III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

Ciągle słyszę od moich Państwa, że mam być grzeczny. Ale czy można mieć pretensje do psa, że wytrzepał się  w jadalni i zachlapał ściany? Przecież byłem cały mokry! Jestem bardzo grzecznym psem i w dodatku– uważnym obserwatorem rzeczywistości. I widzę, że to ludzi można by nauczyć tego i owego. Na przykład taplania się w kałuży! Albo szaleńczego biegu! Przecież życie jest za krótkie na ciągłe podawanie łapy i chodzenie przy nodze, prawda?

Cudowna, zabawna lektura dla tych, którzy już mają,  
i tych, którzy jeszcze nie mają psa. Do poczytania dzieciom, dorosłym i… psom. 
Polecam. 
Artur Barciś

 


Kategoria dla dzieci w wieku 10 -14 lat
 

Przeczytaj fragment

 Katarzyna Ryrych Wyspa mojej siostry
I nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren 

Starsza siostra Marysi to pełna radości życia, silna, odważna i energiczna dziewczyna z genialną pamięcią  i wrażliwością dziecka. Pomimo własnej niepełnosprawności przez całe lata dzielnie zastępowała matkę swojej małej siostrzyczce, dając jej niezawodne oparcie i poczucie bezpieczeństwa. By ją chronić, jest zdolna do wszystkiego. Nie potrafi jednak zrozumieć,  że Marysia dorasta i zaczyna żyć własnym życiem. Gdy omal nie dochodzi do tragedii, rodzina staje przed trudną decyzją…Ta ciepła, wzruszająca opowieść o trudnej miłości, bezgranicznej akceptacji  i wyjątkowej więzi opartej na obustronnym poświęceniu, pozwala nam spojrzeć  na świat oczami osoby z zespołem Downa. Sprawia, że zaczynamy więcej rozumieć i mniej obawiać się tego, co inne.

 

Przeczytaj fragment

Katarzyna Pranic Ela-Sanela
II nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

Ela z pozoru jest zwyczajną nastolatką– jak każda dziewczyna ma swoje pasje, marzenia i problemy  w rówieśnikami. Wciąż jednak przypomina o sobie jej pełna znaków zapytania przeszłość. Ela urodziła się  w Bośni podczas wojny na Bałkanach, skąd jeszcze jako niemowlę trafiła do Polski i została tu adoptowana. Pewnego dnia zaczyna powoli odkrywać swoje korzenie, a w sobie samej – Sanelę, której niewyraźny obraz przez całe dzieciństwo tak bardzo starała się wymazać ze świadomości. Historia dziewczynki pokazuje, jak wojna bezlitośnie plącze ludzkie losy i jak trudno  je potem rozplątać.

 

Przeczytaj fragment

Paweł Beręsewicz  A niech to – czykolada
III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren

Ta książka jest jak mistrzowski pokaz sztuki magicznej. Czytelnik (choć oczywiście ani trochę w magię nie wierzy!) jak dziecko daje się zwieść iluzji. Zafascynowany, ulega sprytnym sztuczkom autora, brnie coraz głębiej  w kreowany przez niego świat, a potem… nie może uwierzyć, że tak łatwo dał się nabrać i śmieje się  z własnej naiwności. Na koniec jednak zostaje z dziwnym poczuciem, że właściwie sam już nie wie, gdzie przebiega granica między rzeczywistością a iluzją. Bo czy świat, w którym żyjemy, nie jest tak naprawdę światem wyczarowanym z kapelusza przez zręcznego magika?

 

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ z Targów Książki w Poznaniu!

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET